ŠČERBA HISTORICKY DVANÁCTÝM JUNIORSKÝM ŠAMPIONEM ČR

Matěj Ščerba získal na víkendovém mistrovství ČR juniorů v Třinci premiérový titul mistra republiky a zapsal se mezi slavná jména ústecké atletiky. Republikové šampionáty juniorů a dorostu se konají od roku 1969. Mezi vítěze individuálních disciplín se od té doby zapsalo celkem dvanáct ústeckých atletů. Čtyři z nich dokázali vyhrát dokonce dvakrát.

Matěj Ščerba vyhrál letos závod ve skoku o tyči, k tomu byl ve skoku dalekém čtvrtý. Pokud by teoreticky příští rok dokázal obě disciplíny vyhrát, stal by se nejúspěšnějším juniorem ústecké historie.  V minulosti mohli atleti startovat také na mistrovství Československa, odkud přivezli ústečtí junioři dalších 21 mistrovských titulů.

Ještě je nutné upozornit na jednu zajímavost. V roce 1971 vyhrála závod na sto metrů Simona Jahodová (dnes Gunarová), současná trenérka Matěje Ščerby.

Z ústeckých juniorských šampionů to nejdále dotáhli běžci Pavel Šourek a Michal Kučera. Oba se v dospělosti probojovali do reprezentace ČR a patřili mezi přední evropské běžce. Michal Kučera startoval také na mistrovství světa v krosu i na silnici.

Soutěže juniorů byly dříve určeny pro atlety do 22 let, pro dnešní osmnáctileté byla určena kategorie starších dorostenců. Proto historický přehled vítězů zahrnuje také tuto kategorii.

MISTŘI ČR NA DRÁZE KATEGORIE JUNIORŮ (18 – 19 let)